Data4, wiodący europejski operator centrów danych, ogłosił podczas wydarzenia Platform Global 2024 pierwszą dużą inwestycję w wysokości ponad 300 mln euro na rozwój nowego kampusu centrów danych w Paiania, w regionie Aten w Grecji. Inwestycja jest częścią europejskiego planu ekspansji grupy o wartości 7 mld euro do 2030 r., którego celem jest uczynienie z niej wiodącego operatora centrów danych w Europie. Grupa Data4 ma ogólnoeuropejski zasięg i działa na kilku rynkach, takich jak Francja, Włochy, Hiszpania, Polska (kampus centrów danych pod Warszawą o docelowej mocy 60 MW, gdzie trwa budowa drugiego obiektu), Niemcy, a teraz wchodzi na rynek grecki, obiecujące centrum łączności w regionie Morza Śródziemnego.
— Informacja o nowej inwestycji to kolejny krok do tego, aby Grupa Data4 była jeszcze bardziej konkurencyjna, co otwiera nam drogę do oferowania najwyższej jakości usług kolejnym klientom, o jeszcze większej skali w różnych regionach Europy. Do 2030 r. liczba centrów danych w Europie ma wzrosnąć 2,5-krotnie, do około 23 GW zainstalowanej mocy. Według badań Data4 prawie połowa tej mocy (11 GW) powinna być przeznaczona na sztuczną inteligencję, a Grecja, podobnie jak Polska, nie będzie wyjątkiem od tego fundamentalnego trendu — wyjaśnia Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.
Nowy kampus będzie zlokalizowany w strefie przemysłowej, zapewniając bliskość znacznych zasobów energetycznych. Obiekt o nazwie ATH1 powstanie na 7,5-hektarowej działce w Paiania i będzie zasilany mocą do 90 MW. Kampus centrum danych działa jak katalizator dla każdego lokalnego rynku pracy, napędzając lokalne zatrudnienie i pobudzając gospodarkę. Zakres specjalizacji pracowników ATH1 Grupy Data4 będzie szeroki: obejmie menadżerów, inżynierów, techników, itp. Grupa szacuje, że do 2030 r. stworzy ponad 7 000 stałych miejsc pracy w swoich kampusach w Europie i ponad 500 stałych miejsc pracy w kampusie w Grecji.
– Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą obecność w Grecji – kraju, który oferuje strategiczne korzyści pod względem lokalizacji, łączności i potencjału gospodarczego. Ta inwestycja nie tylko wesprze nasze ambicje rozwojowe, ale także wniesie znaczący wkład w lokalną gospodarkę i ekosystem cyfrowy w Grecji. Centra danych są bezpiecznym rozwiązaniem służącym do zarządzania danymi dla firm i administracji publicznej. Wspierają rozwój usług chmurowych i sztucznej inteligencji oraz są niezbędne do funkcjonowania wydajnych i zrównoważonych technologii cyfrowych dla obywateli Grecji – powiedział Olivier Micheli, prezes Grupy Data4.
Grecja, strategiczny węzeł komunikacyjny
Korzystna pozycja Grecji jako węzła komunikacyjnego między Europą, Azją i Afryką sprawia, że jest to idealna lokalizacja dla międzynarodowych projektów łączności. Integracja kraju z globalną siecią jest dodatkowo wzmocniona przez ulokowanie kilku głównych kabli podmorskich, takich jak system kablowy AAE-1, który łączy Grecję z kluczowymi rynkami na Dalekim Wschodzie, Bliskim Wschodzie i w Afryce. Szacuje się, że do końca 2024 r. 20 kabli podmorskich będzie łączyć Grecję z regionem Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej (MENA) i Azji. Jednocześnie grecki rynek centrów danych szybko się rozwija, a jego całkowita pojemność ma wzrosnąć ponad dwukrotnie do 2030 roku.
Innowacje, zrównoważony rozwój i rozwój sztucznej inteligencji
Wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji, zdolność centrów danych do przetwarzania ogromnej ilości danych w czasie rzeczywistym staje się jeszcze bardziej istotna. Sztuczna inteligencja wykorzystuje moc obliczeniową centrów danych do analizowania, interpretowania i przewidywania trendów, optymalizując zarządzanie zasobami i poprawiając podstawowe usługi oferowane obywatelom. W erze, w której decyzje oparte na danych mają kluczowe znaczenie, infrastruktura centrów danych, wspierana przez sztuczną inteligencję, będąc filarem, na którym budowany jest zrównoważony rozwój cyfrowy. Aby to zapewnić, Grupa Data4 planuje uzyskanie certyfikatu BREEAM z oceną „Excellent” dla swoich centrów danych w Grecji. Certyfikacja ta obejmuje kluczowe kryteria, w tym efektywność energetyczną, zarządzanie zasobami wody, wykorzystanie zrównoważonych materiałów, takich jak beton niskoemisyjny oraz ochronę różnorodności biologicznej. Spełniając te rygorystyczne standardy, Data4 będzie jednym z pierwszych centrów danych z certyfikatem BREEAM w Europie i pierwszym w Grecji, ustanawiając nowy punkt odniesienia dla zrównoważonego rozwoju w branży.
Co więcej, Grupa Data4 wprowadziła szereg innowacji we wszystkich swoich kampusach w całej Europie, mających na celu zmniejszenie wpływu na środowisko. Obejmują takie rozwiązania jak wykorzystanie modeli sztucznej inteligencji w celu poprawy efektywności energetycznej i wydłużenia żywotności sprzętu poprzez konserwację predykcyjną. Sztuczna inteligencja służy do zwiększenia odporności i skalowalności centrów danych firmy, dzięki czemu są one lepiej przygotowane do obsługi rosnącego zapotrzebowania związanego z rozwojem technologii AI.
źródło: informacje prasowe